Logga in

Logga in
onsdag 13 december 2017
bryggeribild.jpg
Bild: beernews.se

Storslam för Bryggeriet Ångkvarn

Uppsalabryggeriet vann tre guld och utsågs till bästa nya svenska bryggeri och festivalens bästa bryggeri på Stockholm Beer & Whisky.

Ångkvarns bryggmästare Per Erik Alm vann guld i klasserna Modern Light Lager(Mosaic Lager), Everyday Ale Modern Style (Ångkvarns pale ale) samt Special Ale British Style (Sjuhelvetes ale).

I klassen Modern IPA vann nystartade Uppsla Bryggus guld med sin Snakehead IPA.

 

Tipsa en vän

Tyckte du att den här sidan var intressant? Här kan du tipsa en vän om den.

Fakta

 

Här är alla medaljörerna:

Kategori: Traditional Light Lager Central European style

Guld – Flensburger Fruhlingsbock (Speedy Wine Store AB)

Silver – Nääs Festival-Lager (Nääs Gårdsbryggeri)

Brons – Jever Pilsner (Tomp)

Brons – Landsort Lager (Nynäshamns Ångbryggeri) 

Kategori: International Light Lager

Guld – Grolsch Premium Lager (Multibev)

Silver – Stella Artois (Carlsberg Sverige)

Brons – Pabst Blue Ribbon (Galatea AB)

Brons – Kirin Ichiban (Brewery International)

Kategori: Modern Light Lager

Guld – Mosaic Lager (Bryggeriet Ångkvarn)

Silver – Oak Island Lager (Nordic Kiwi Brewers)

Brons – Nya Carnegiebryggeriet Luma Lager (Carlsberg Sverige)

Kategori: Semi Dark & Dark Lager

Guld – Heller-Bräu Aecht Schlenkerla Rauchbier Märzen (Galatea AB)

Silver – Ayinger Celebrator (Brill & Co)

Brons – Velkopopovický Kozel Dark (Pilsner Urquell)

Kategori: Everyday Ale British style

Guld – Amber Ale (Nya Carnegiebryggeriet)

Silver – Amber-Ale (Mora Bryggeri)

Brons – Selling England by the Pint (Frequency Beer Works)

Brons – Charles Wells Bombardier (Tomp)

Kategori: Everyday Ale Modern style

Guld – Ångkvarns Pale Ale (Bryggeriet Ångkvarn)

Silver – American Pale Ale (Poppels Bryggeri)

Silver – Bergslagens Cuprum (Bergslagens Brygghus AB)

Brons – Nääs APA (Nääs Gårdsbryggeri)

Kategori: Ale Belgian style

Guld – St Bernardus Abt 12 (Brewery International)

Silver – Leffe Blonde (Carlsberg Sverige)

Silver – Chiay Rogue (Tomp)

Brons – Westmalle Tripel (Galatea AB

Kategori: Special Ale British style

Guld – Sjuhelvetes Ale (Bryggeriet Ångkvarn)

Guld – Belhaven Twisted Thistle (Tomp)

Silver – Firestone Walker DBA (Spendrups)

Brons – Loch Lomond Peat Smoked Ale (Tjaerdalen)

Kategori: Modern IPA

Guld – Snakehead IPA (Uppsala Brygghus)

Silver – Stockholm Style IPA (Frequency Beer Works)

Brons – Omnipollo Zodiak (Brill & Co)

Kategori: Modern IIPA & Barley Wine

Guld – Valkyrians Välkomst (Gotland Bryggeri)

Silver – Omnipollo Nebuchadnezzar (Brill & Co)

Brons – Thornbridge Halcyon Imperial IPA (Bier & Co)

Kategori: Session IPA

Guld – Brooklyn Scorcher (Carlsberg Sverige)

Guld – Short Sail (Fjäderholmarnas Bryggeri)

Silver – Thornbridge AM:PM Session IPA (Bier & Co)

Brons – Firestone Walker Easy Jack IPA (Spendrups)

Kategori: Porter & Stout

Guld – Svaneke Liquorice Baltic Porter (Brewery International)

Silver – Organic Porter (Brygghuset Finn)

Brons – Carlow O’hara’s Leann Follain (Brewery International)

Kategori: Imperial Porter & Imperial Stout

Guld – Kees Export Porter 1750 (Bier & Co)

Silver – Electric Nurse Imperial Stout (Brill & Co)

Brons – Mr. Cocoa (Fjäderholmarnas Bryggeri)

Kategori: Wheat Beer

Guld – Schneider Weisse Aventinus Eisbock (Brewery International)

Silver – Weihenstephaner Vitus Weizenbock (Galatea AB)

Brons – Franziskaner Hefe Weizen (Carlsberg Sverige)

Kategori: Low alcohol <3.5%

Guld – Omnipollo Arzachel (Brill & Co)

Silver – Kehrwieder Kreativbrauerei Ü.NN IPA (Wicked Wine)

Brons – Nääs Lager 33 (Nääs Gårdsbryggeri)

Kategori: Other Beers

Guld – Oud Beersel Oude Geuze (Brewery International)

Silver – Oud Beersel Framboise (Brewery International)

Brons – Boon Oude Geuze Mariage Parfait (Tomp)

Brons – New Belgium & Oud Beersel Lips of Faith – Transatlantique Kriek (Galatea AB)

Kategori: Traditional Cider

Guld – Cidrerie du Vulcaine La Transparente (Riktig Cider)

Silver – Cidrerie Loïc Raison Cidraie Original (Pernod Ricard)

Silver – Les Celliers Associés Galipette Cidre Brut (Multibev)

Brons – Westons Stowford Press (Tomp)

Kategori: Aromatised Cider

Guld – Cidrerie Loïc Raison Cidraie Pear (Pernod Ricard)

Silver – Somersby Organic Apple (Carlsberg Sverige)

Brons – Golden-Grape (Mora Bryggeri)

Kategori: Mead

Guld – Mazurski Miody Grunwaldzki (Mjödhamnen)

Silver – Branden På Orten (Mjödhamnen)

Brons – Dubbelt (Mjödhamnen)

Kategori: Swedish Beer Champion

Guld – Mr. Cocoa (Fjäderholmarnas Bryggeri)

Silver – Organic Porter (Brygghuset Finn)

Brons – Nääs Lager 33 (Nääs Gårdsbryggeri)

SBWF Swedish Beer Champion utsågs i år av en specialpanel bestående enbart av internationella öldomare som utvärderade samtliga (icke licensbryggda) medaljöl från svenska bryggerier. Panelmedlemmarna var Garrett Oliver (bryggmästare, Brooklyn Brewery, USA), Rod Jones (grundare, Meantime Brewing Company, England), Adam Bensinger (Elevation Beer Co, USA), Jos Brouwer (internationell domare, Nederländerna) och André Brunnsberg (internationell domare, Finland).

Kategori: SBWF Best Cider 2017

Guld – Cidrerie du Vulcaine La Transparente (Riktig Cider)

Kategori: SBWF Best Beer 2017

Guld – Oud Beersel Oude Geuze (Brewery International)

Kategori: SBWF Best New Swedish Brewery 2017

Guld – Bryggeriet Ångkvarn (Bryggeriet Ångkvarn)

Kategori: SBWF Best New International Brewery 2017

Guld – Kees Brouwerij (Bier & Co)

Kategori: SBWF People’s Choice Award 2017 (Powered by Untappd)

Guld – Firestone Walker Parabola (Spendrups)

Silver – Närke Kulturbryggeri Romkaggen! Stormaktsporter (The Bishops Arms)

Brons – Omnipollo Noa Hazelnut Cupcake (Brill & Co)

SBWF People’s Choice Award utsågs i år med hjälp av 749 av festivalens besökare vilka tillsammans bedömde 1512 olika öl via Untappd i sina mobiltelefoner.

Kategori: SBWF Beer Trophy 2017

Guld – Bryggeriet Ångkvarn (Bryggeriet Ångkvarn)